7 wskazówek ekspertów dotyczących pakowania plecaka na piesze wycieczki
Pakowanie (i noszenie) plecaka jak zawodowiec.
Niezależnie od naszej motywacji, aktywność kardio zbawiennie wpływa na nasze relacje z rodziną. Piesze wędrówki mogą być źródłem ogromnej przyjemności, kosztują niewiele, a ponadto korzystnie wpływają na samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Możliwe, że w ciepły dzień wystarczy nam tylko butelka z wodą. Jednak jeśli wybieramy się na dłuższy spacer, powinniśmy zabrać odpowiednie ubranie w zależności od prognozy pogody, wystarczającą ilość wody i jedzenia oraz podstawowe rzeczy, takie jak krem z filtrem, środek przeciwko komarom i mapę szlaku. Ale jak to wszystko nieść? Niezależnie od długości pieszej wędrówki, warto zastosować się do podanych wskazówek dotyczących pakowania plecaka, który będzie wygodny i będzie zawierał wszystko, co potrzebne pod ręką.
-
Wybór odpowiedniego plecaka Należy wybrać plecak o odpowiedniej pojemności. Większość wędrowców, wybierających się na wycieczki późną wiosną lub wczesną jesienią, jest w stanie zmieścić wszystkie niezbędne im rzeczy w plecaku o pojemności 18-24 litrów. Jeśli niesiemy rzeczy innych, takie jak na przykład kurtki albo przekąski dla dwojga dzieci, lepiej zdecydować się na plecak 24-litrowy.
Wielu turystów wybiera plecaki z jedną lub dwiema oddzielnymi przegródkami – na górze lub na przodzie, do których wkładają mniejsze przedmioty, takie jak kluczyki do samochodu, okulary przeciwsłoneczne, mały aparat fotograficzny, a do siateczkowych kieszeni po bokach pakują butelkę wody, repelent przeciwko owadom lub krem przeciwsłoneczny. Niektórzy zabierają ze sobą nawet saszetki na biodra, w których trzymają przekąski.
Wskazówka: Należy wybrać plecak z kieszeniami po bokach, do których łatwo można sięgnąć bez jego zdejmowania. -
Wybór odpowiednich rzeczy - Dodatkowe ubranie: Patrząc na las, należy pamiętać, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza spada o około 2°C co 300 metrów. Ponadto kiedy wspinamy się, jest chłodniej i bardziej wietrznie. Należy ubierać się na „cebulkę”, nakładając lub zdejmując warstwę oraz wziąć kurtkę przeciwdeszczową od wiatru i deszczu.
- Woda: Praktyczna zasada głosi, że należy wziąć dwa litry wody na pół dnia wędrówki i dodatkowy litr w upalny dzień. Aby mieć stały dostęp do wody, warto korzystać z bukłaka na wodę.
- Jedzenie: Nie należy lekceważyć swojego apetytu (lub apetytu dzieci!) na trwającej pół dnia lub dłużej pieszej wycieczce. Zabierzmy ze sobą przekąski, które będą źródłem węglowodanów i tłuszczy dla pozyskania energii oraz solone przekąski dla uzupełnienia sodu. Nie zapominajmy o czekoladzie, batonikach energetycznych, solonych orzeszkach, serze, a także typowym jedzeniu na lunch, takim jak kanapka czy jabłko lub inne twarde owoce. Pamiętajmy także o dodatkowej butelce wody i mydle, żeby można było umyć ręce przed posiłkiem.
-
Luzowanie pasków podczas pakowania Wiele plecaków jest wyposażonych w pasy ściągające i jest ku temu powód: paski zapobiegają przemieszczaniu się zawartości plecaka podczas wędrówek, dzięki czemu utrzymujemy równowagę. Dopasowanie pasków umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru, przez co jest nam wygodniej. Zanim jednak zaczniemy pakować plecak, poluzujmy wszystkie paski zaciskające, by zmaksymalizować jego objętość.
-
Inteligentne pakowanie Środek ciężkości oraz najsilniejszy punkt ciała występują w środkowej części kręgosłupa. Dlatego dążmy do tego, aby największy ciężar plecaka znajdował się właśnie tam – ułożenie ciężaru kilka centymetrów niżej lub wyżej może sprawić, że będziemy mieć wrażenie, iż plecak nas przeważa. Podczas pakowania kładźmy najcięższe rzeczy, takie jak woda, jedzenie i przewodnik, jak najbliżej środkowej części kręgosłupa.
Wskazówka: W przypadku wrażenia, że paski plecaka wrzynają nam się w ramiona, spróbujmy je poluzować. Jeśli to nie zadziała, to możliwe, że ciężar w plecaku nie jest odpowiednio rozłożony. -
Organizacja i priorytety Do zewnętrznych kieszeni wkładamy niezbędne rzeczy, takie jak mapa, krem z filtrem, repelent przeciw komarom i okulary słoneczne. Natomiast dodatkowe ubranie, jak na przykład kurtkę, która najprawdopodobniej przyda się w wietrzny dzień, pakujemy do środka. Lunch nie musi być na samej górze, bo będziemy go jedli dopiero później. Delikatne rzeczy, takie jak kanapka czy krakersy, zawińmy w ubranie.
Wskazówka: Zamykane plastikowe pudełko na jedzenie ochroni je przed zgnieceniem. -
Zaciskanie pasków Po zakończeniu pakowania regulujemy dobrze paski zaciskające (nie za mocno). Dzięki temu zawartość plecaka nie porusza się, a my nie tracimy równowagi na trudniejszym odcinku wędrówki.
-
Dopasowanie plecaka do ciała Większość plecaków wyposażona jest w dwa do czterech pasków ściągających, które umożliwiają komfortowe dopasowanie plecaka do ciała. Możliwe, że wystarczy dostosować paski tylko przed pierwszym użyciem plecaka, jednak małe zmiany na szlaku z pewnością mogą ograniczyć dyskomfort.
- Pas biodrowy plecaka należy ułożyć na biodrach, a następnie zapiąć go, dopasowując wygodnie do obwodu.
- Pas piersiowy zapiąć i zacisnąć tak, aby szelki nie ześlizgiwały się z ramion, ani nie wrzynały w obojczyki.
- Szelki plecaka wyregulować. Ciągnąć paski tak, aby nie były zbyt mocno zaciągnięte.
- Jeśli plecak wyposażony jest w paski do podnoszenia ciężaru (nad ramionami), należy zacisnąć je przyciągając górną cześć plecaka bliżej pleców, aby ścisnąć jego zawartość.
- Jeśli plecak posiada paski stabilizujące (w miejscu gdzie pas biodrowy styka się z plecakiem), należy je zacisnąć, aby dół plecaka opierał się wygodnie o biodra.
Wskazówka: W razie potrzeby, szczególnie, gdy niesiemy duży ciężar, warto nieznacznie poluzować szelki plecaka przy wspinaniu się i zacisnąć je podczas schodzenia w dół.