malaria: co należy wiedzieć
Malaria i jak rozprzestrzenia się dzięki komarowi widliszkowi.
Co to jest malaria?
Malaria to choroba zakaźna przenoszona przez samice komara widliszka, które głównie gryzą w ciemnościach. Z tego powodu bardzo ważną metodą zapobiegawczą jest spanie pod moskitierą. Co minutę umiera jedno dziecko na tę chorobę, której można zapobiec.
Jak można ustrzec się przed malarią?
Aby uniknąć ugryzienia przez komary w miejscach, gdzie występuje malaria, należy stosować repelenty lub moskitiery nasączone środkiem owadobójczym. Istnieją także określone leki przeciwmalaryczne, które zapobiegają tej chorobie.
Gdzie najczęściej występuje?
Najczęściej do przenoszenia choroby dochodzi w Afryce, na terenach położonych na południe od Sahary i w Azji Południowej. Kiedy pasożyt przedostaje się do ciała, lokuje się w wątrobie, gdzie mnoży się 10 000 razy. Po dwóch tygodniach przedostaje się do krwiobiegu i zakaża krwinki czerwone.
Jakie są oznaki i objawy?
Objawy pojawiają się od 10 dni do 4 tygodni od zakażenia, mimo że możemy czuć się chorzy już 7. dnia po ukąszeniu. Zazwyczaj objawy to połączenie poniższych czynników:
- gorączka
- dreszcze
- poty
- bóle głowy
- nudności/wymioty
- bóle ciała
Wyłączenie zapewnień: Niniejszy opis ma wyłącznie charakter informacyjny i nie ma na celu diagnozowania lub leczenia żadnej choroby. W przypadku jakichkolwiek obaw lub występowania objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Źródła: Malaria No More